09-9507151

רעפים ומה אפשר ללמוד מהם​

אם נערוך מדגם קטן ונבקש מקבוצת ילדים לצייר לנו בית נקבל ציורים מגוונים, בציור אחד נראה בית גדול ומרובע, בציור אחר נראה בית מלבני בציור נוסף נראה בית מקושט וכן הלאה, המוטיב שיחזור על עצמו בכל הציורים כמעט יהיה גג הבית הצבוע בצבע אדום.

הרעפים הם למעשה גג הבית, הם מהווים את הסיומת, ואת ה-"מכסה" לאותה קופסה בה אנו מבלים את חיינו. בניית גגות רעפים התחילה בארצות המושלגות כיוון שזו סיפקה מענה הולם להצטברות השלג על גגות הבתים, בשל השיפוע שיוצר גג הרעפים השלג היה יורד למטה ולא נשאר ומצטבר על גגות הבתים מה שהיה גורם לנזק רב. על אף שישנם בתם רבים ללא גג רעפים כמו מבני קומות או דופלקסים, שנבנים בבנייה המודרנית ומחופים רק בעזרת תקרת בטון, ניתן עדיין לראות לצידם בתים רבים עם גג , ישנים לצד חדשים.

בעבר הרוב המוחץ של הבתים היה מחופה ברעפים בצבע אחד – אדום, ולמרות שזהו עדיין הצבע הפופולארי ביותר, ניתן לראות כיום צבעים שונים ומרהיבים שמייחדים מאוד את הבתים.

 

סוגי הרעפים

ישנם סוגי רעפים שונים העשויים מחומרים משתנים, חלקם הם:

  • רעפים מבטון – רעפים אלו מאופיינים בחוזק ועמידות רבה, הם יוצרים דיוק מושלם בצורת הגג ומצויים במגוון צבעים.
  • רעפים מחרס – אלו הם הרעפים הפופולאריים כיום, הם מיוצרים מחרס, יתרונם הגדול הוא שהם יפים יותר ובמקרה והרעפים עשויים מחרס איכותי עמידותם תהיה טובה יותר לשנים ארוכות מאשר רעפי הבטון שמתפוררים עם השנים ומאבדים בשל כך את יופיים, חסרונם הבולט הוא שבירותם בהשוואה לרעפי הבטון שנחשבים חזקים וכבדים יותר.
  •  מפלדה – רעפים אלו נחשבים חדשים יחסית בשוק, הם קלים מאוד להתקנה, עמידים בכל תנאי מזג האוויר וכמובן מתאפיינים בחוזק רב ובבידוד מרעשים, גם רעפים אלו מגיעים במגוון צבעים.

עיצוב הגג

ישנן צורות שונות של גגות רעפים, הצורה המסורתית המעניקה את המראה הכפרי והישן היא כמובן צורת המשולש, בבניית גג זה ניתן לראות התכנסות של כל צידי הגג אל קודקוד אחד.אך מלבד הצורה הזו ישנן צורות שונות ומרהיבות המעניקות למבנה עיצוב אדריכלי מושקע ומיוחד.

מעבר למראה חשיבות הצורה היא לשימוש, ככל שהמרחק מתקרת הבטון לקודקוד הגג יהיה רב יותר נקבל חלל גבוה יותר שיוכל לשמש אותנו הן כמחסן, לשמירה על חפצים שאינם בשימוש לעיתים קרובות והן כחדר מגורים. לכן חשוב מאוד עוד בשלב תכנון הבית לתכנן את כל הפרמטרים הללו, גם אם לא נראה שימוש בעתיד הקרוב באותה עליית גג.

לסיכום...

גג  הוא פיתרון טוב לחיפוי, הוא יוצר שכבה הגנה הן מפני נזקים סביבתיים והן מפני רעש, הוא מבודד ובכך מייעל את צריכת האנרגיה בבית ותורם למראה מיוחד.ניתן למצוא שלל סוגים וצבעים ולעצב את הגג לפי טעמכם האישי.